Jan Modrák: Osobní deník (nejen) o videohrách

PC | Neděle 07.03.2010, 12:33

Steam levněji. Ale legálně?

OK, uznávám, že tímhle příspěvkem objevuji Ameriku (existence webů G2Play.net a Online Key Store je známá už minimálně rok), ale stejně mi to stojí za zmínku, zvláště když se třeba v komentářích dozvím relevantní zkušenosti některých z vás. O co jde - na těchto dvou webových obchodech (oba se sídlem v Singapuru) si můžete celou řadu her koupit za tak výhodné ceny, že se musíte nutně ptát, zda je to ještě legální. Nabídka obou webů je velmi podobná a ceny rovněž, obchod je uskutečněn prostřednictvím klíčů, které si následně registrujete na Steamu nebo EA Store, odkud pak hru přímo stahujete. Koupit tu jde ale i předplatné na online hry, případně kupóny na konzolové online služby všech tří konzolí (vše uplatnitelné v Evropě).

Úspora proti běžným cenám bývá průměrně třetinová, občas ale ušetříte i více než polovinu ceny a v nabídce bývají běžně i zcela nové hry. Aktuálně je tu v prodeji třeba Bad Company 2 (na Steamu dražší o 300 korun, na Xzone o 100), Left 4 Dead 2 (na Steamu dražší o 500 korun, na Xzone o 600), Aliens vs. Predator (na Steamu dražší o 600 korun, na Xzone o 400), ale třeba i dvouměsíční kód na evropské servery World of Warcraft (karta na Xzone dražší o 250 korun, platba převodem z účtu o 150) případně karta na 2100 bodů do evropského Xbox Live (na Alze dražší skoro o 300 korun). Ceny jsou orientační a bez záruky, nechytejte mne za slovo, výhodnost nabídky je ale myslím zcela evidentní.

Všeobecně se předpokládá, že tímto způsobem vynalézavý obchodník prodává do celého světa kódy určené pro trhy (typicky asijské), kde se hry prodávají za výrazně nižší ceny - v praxi tak jde vlastně o klasický šedý dovoz, jež tu běžně používají i někteří prodejci klasických krabicových her, kteří místo nákupu oficiálních verzí českého distributora využívají levnějších nabídek ze zahraničí, třeba z Polska. Zatímco tady se lze ohánět volným trhem v Evropské Unii, v případě Asie je situace složitější. Z Valve na přímý dotaz Bricktopa ze Slumu (vynikající web zaměřený na Steam) odepsali, že klíče nepocházejí od licencovaných prodejců, že nedoporučují jejich používání a že hrozí ban účtu na Steamu. V praxi ale zřejmě není jednoduché tyto kódy odlišit od "legitimních", případně jsou ve Valve ve skutečnosti benevolentní a k aktivnímu boji proti těmto obchodníkům (a potažmo jejich zákazníkům) zatím nepřistoupili, pouze se snaží omezit povědomí o G2Play.net například cenzurou diskuzí na Steamu.

Jediným mě známým příkladem deaktivace kódů (nikoliv celých Steam účtů!) byl nedávno Modern Warfare 2 (viz také velmi velmi zajímavá diskuze na blogu Steam Unpowered, kde jsou dva velmi kvalitní a vyčerpávající příspěvky pro a proti), tam ale singapurští obchodníci zareagovali zasíláním náhradních funkčních kódů, které nyní prodávají s označením "EU". Čert aby se v tom vyznal! Osobně mám za to, že pokud by opravdu šlo o ilegální zdroj, nikoliv Valve, ale jednotliví distributoři by po vzoru Activisionu rychle zareagovali a vyžádali si nápravu - odlišit levné kódy od běžných je přece triviální technický problém a částka, o kterou se tímto připravují, jistě není zanedbatelná. Fakt, že k tomu dosud nedošlo, je výmluvný, stejně jako leccos naznačuje skutečnost, že na webech můžete koupit levnější předplatné do evropských služeb.

Problém nevidím ani z morálního hlediska - provozovatel vám přece umožňuje aktivovat hru přes Steam nebo EA Download (tady předpokládám, že dokonce i v české mutaci, je-li k dispozici), no ne? Tedy, ne vždy! Na obou webech lze zakoupit i "holé" klíče ke hrám bez instalace, které zřejmě obchodník získal přímo z fyzických kopií. Možnost pořídit si oba díly BioShocku za 450 korun je jistě lákavá, ale v praxi dostanete pouze kód, ke kterému si budete muset stáhnout například pirátskou verzi hry nebo použít originálku kamaráda. Jistě, pořád je to lepší, než hrát zcela zadarmo s crackem, ale tohle za legitimní nákup určitě nepovažuju.

Osobně spokojeně využívám nákup bodů u výrobců konzolí a kdybych je hrál, nerozpakoval bych se ani u předplatného onlinovek. U klasických her a software (kamarád přes na G2Play.net úspěšně koupil a aktivoval i licenci Windows 7!) jsem zatím opatrnější a využil jsem nabídky jen u několika málo starších a velmi levných her, kde by mě případná ztráta nemrzela. Několik přátel a známých tu ale už rok bez potíží nakupuje i novinky a ani já v zásadě nevidím důvod, proč tuhle cestu nevyužít. Zvláště v situaci, kdy jsme v Evropě na Steamu často diskriminovaní nevýhodným přepočtem "jedno euro = jeden dolar". Každopádně si velmi rád vyslechnu váš názor a případně vlastní zkušenosti (zvláště ty negativní) s touto formou nákupu.