Jan Modrák: Osobní deník (nejen) o videohrách

Off-topic | Pondělí 11.01.2010, 20:29

Seriálový tip: 30 for 30

Tentokrát z trochu jiného soudku. Americká kabelová sportovní stanice ESPN v loňském roce oslavila 30. výročí od svého vzniku a jubileum se rozhodla oslavit velmi zajímavým způsobem. Oslovila tři desítky režisérů, kteří dostali za úkol natočit seriál třiceti hodinových dokumentů na sportovní téma, které je z historie ESPN (tedy z období 1979 až 2009) zaujalo. Výsledkem je nesmírně zajímavá série 30 for 30, jež se zabývá řadou témat, o kterých běžný evropský sportovní fanoušek nemá šajn, případně zná jen základní fakta.

Důležité přitom je, že nejde jen o nějaké úžasné úspěchy a šokující výkony, ale spíše o události, které tak či onak hýbaly Amerikou. Hned prvním tématem je přestup Wayna Gretzkyho z Oilers do Kings (krátká ukázka), další části se věnují například slavnému zápasu Muhammada Aliho s Larry Holmesem, příběhu Terryho Foxe, vzestupu a pádu Marion Jonesové, baseballové epizodce Michaela Jordana, ale třeba i pikantním událostem jako třeba nešťastný úlet Steve Bartmana (chytil jako divák homerun vlastního baseballového týmu, který kvůli němu nevyhrál šampionát), případně kauze nadějného basketbalisty Lena Biase, který byl draftován NBA jako druhý v pořadí, načež se za dva dny předávkoval kokainem.

Rozhodně nemám v plánu sledovat celou sérii (seznam viz Wikipedia). Vyberu jen ty, které mě zajímají, ale mohu-li soudit podle prvních dílů (Gretzkyho přestup a Aliho jediná prohra TKO), rozhodně je na co se těšit! Ostatně, dokumenty režírují známí filmaři jako Peter Berg, Barry Levinson nebo Albert Maysles (jeden z dílů prý natočí i Steve Nash!) a na kvalitě je to samozřejmě znát. Seriál teprve vzniká a poslední díly se zřejmě budou vysílat až v roce 2011 (zatím ještě není potvrzen kompletní line-up), takže máte spoustu času. První díly už ale můžete směle hledat (není to vůbec jednoduché), případě si je koupit na iTunes (za vyšší než obvyklou cenu).

Mimochodem, hodně jsem přemýšlel, jaké události z české resp. československé sportovní historie by zasloužily podobné zpracování. Nedávná úplatkářská aféra ve fotbale, bratři Pospíšilové, Čáslavská na olympiádě 1968, Zátopek na olympiádě 1952 (oboje je ovšem starší třiceti let), odstoupení z olympiády v Los Angeles, Jarmila Kratochvílová a stále platný rekord na 800m, Lukáš Pollert prodávající medaile, snad fenomén Závodu míru, určitě Nagano... napadá vás ještě něco?