Jan Modrák: Osobní deník (nejen) o videohrách

Off-topic | Neděle 01.03.2009, 23:27

Droidmaker: Příběh George Lucase

Před vánoci jsem si z Amazonu objednal knihu Droidmaker: George Lucas and the Digital Revolution. Ve středu jsem jí konečně otevřel a o víkendu nadšeně zhltnul poslední stránku. Je to vynikající kniha a mezi ostatními knihami o George Lucasovi a fenoménu Star Wars (a že jich je!) zřetelně vyčnívá. Sám sice nejsem nijak velkým fanouškem Star Wars, ale ohromně respektuji Lucase, stejně jako vlastně každého vizionáře, který jde umanutě proti proudu a uspěje s něčím, co ostatní považují za šílené, bláhové a nemožné. Neboli jak prohlásil slavný kameraman Haskell Wexler (cituji z epilogu knihy): "George Lucas dokázal během svého života porazit Hollywood v jeho vlastní hře, podle svých vlastních pravidel a s filmy, z jejichž tvorby měl potěšení. Dokázal dosáhnout totálního úspěchu v kapitalistickém systému a zároveň si zachovat úroveň umělecké integrity, což je v tomto byznysu nevídané."

Droidmaker ovšem není kniha pouze o George Lucasovi - je to velmi detailní popis historie počítačové divize Lucasfilmu. Brzy zjistíte, že Lucas nebyl jediným mozkem firmy a fungoval spíše jako vizionář, který měl nápady, tvořil filmy a dokázal se obklopit správnými lidmi - především Edem Cadmullem a Alvy Ray Smithem, kteří "vedli" technologickou revoluci ve filmové tvorbě, a to na mnoha různých úrovních. Je to opravdu velmi fascinující, byť místy hodně odborné čtení a pokud se o Lucasfilm a jeho filmy jen trochu zajímáte, vřele doporučuji! Tady (PDF) si můžete zdarma přečíst první kapitolu, zde najdete blog autora.

Jedna celá kapitola a pár stránek navrch je mimochodem věnovaná i herní divizi Lucasfilmu (o kterou se George Lucas podle všeho příliš nezajímal), ovšem v tomto směru doporučuji spíše fantastickou knihu Rogue Leaders. To je bezpochyby nezajímavější kniha s tematikou videoher, která kdy vyšla - obsahuje množství dosud nepublikovaných materiálů a insiderských informací z vývoje v jedné z nejslavnějších herních firem. Už jsem tu o ní krátce psal, ale příští týden se k ní ještě vrátím.