Jan Modrák: Osobní deník (nejen) o videohrách

Off-topic | Sobota 02.08.2008, 00:24

Seriálový tip: The Wire

Sopranos byli opravdu těžký kalibr (psal jsem zde), takže jsem hodně pečlivě vybíral, do jakého seriálu se pustím dál. Postupem času jsem učinil zkušenost, že skutečnou kvalitu nacházím téměř výhradně na kabelovkách a zejména na HBO. Jsou samozřejmě i výjimky (navzdory "všemu" jsem stále sledoval a hodlám sledovat Lost, napjatě očekávám další sezónu 24, průběžně sleduju milého doktora House, sem tam nějaké ty sit-comy, no není toho vlastně zas tak málo...), ale jako fajnšmekr si nejvíc vychutnávám právě "nezávislou" produkci kabelových stanic. Nejen, že svou práci obvykle dotáhnou do konce, ale mohou se věnovat vážnějším tématům, mohou daleko více experimentovat a přistupovat zkrátka k televizní tvorbě poněkud... svobodněji. Zatímco totiž běžné celoplošné televize bojují na vyhroceném reklamním trhu o každého (nebo lépe "průměrného"?) diváka a nerozpakují se například utnout pro nízkou sledovanost slibný seriál (málo co naštve víc), byznys kabelovek ze zřejmých důvodů funguje úplně jinak. Díky bohu.

Nejlepším příkladem je právě The Wire, který se na naší HBO mimochodem dosud neobjevil. Seriál vytvořený dlouholetým baltimorským novinářem Davidem Simonem, který se už zřejmě nemohl dívat na všechny ty vycucané kriminální seriály a rozhodl se popsat syrovou realitu. Něco o tom ví, v deníku Baltimore Sun pracoval dvanáct let jako reportér krimi rubriky a s psaním scénáře mu pomáhal bývalý policista Ed Burns, který pro změnu dvacet let vyšetřoval vraždy. Jejich zkušenosti jsou patrně hlavním pilířem seriálu (celá řada událostí i postav je prý postavena na skutečných událostech a lidech), ale stejně důležité jsou i jejich výjimečné autorské schopnosti. A jistě, pomohlo i zasazení do Baltimore, jednoho z nejnebezpečnějších měst Severní Ameriky, které trhá rekordy v počtu vražd i kriminality jako takové a potýká se s obrovským drogovým problémem. Když nic jiného, je hezké vypadnout pro jednou z tradičních amerických měst a pro změnu poznat trochu jinou tvář Ameriky.

The Wire běží od roku 2002 a letos byl po pěti sezónách (vždy cca dvanáct hodinových dílů) definitivně uzavřen. Každý ročník sleduje určité téma (například vzdělání, politiku nebo média) a tvoří v zásadě samostatný celek, důrazně ale doporučuji sledovat všech 60 epizod postupně a zpočátku se trochu obrnit a překonat pomalejší rozjezd (já se do akce dostal až tak po třech dílech). Není to rozhodně seriál pro každého, ale pro ty, kdo si k tomu najdou cestu (a upřímně, asi jich bude méně než těch neúspěšných - jakkoliv Empire umístil dílo na osmé místo žebříčku nejlepších seriálů televizní historie), se Wire záhy stane kultovní a epickou záležitostí, proti které najednou veškerá ostatní televizní zábava působí neuvěřitelně a falešně. Je to nekompromisní seriál promyšlený do poslední vteřiny, který ovšem také vyžaduje vaší naprostou pozornost (už kvůli obtížně srozumitelnému přízvuku - naštěstí jsou k dispozici anglické titulky, za sebe musím přiznat, že bez nich bych to nezvládl). Pokud čekáte na konci každé epizody happyend, vraťte se raději rovnou zpátky k CSI, tady jde o dlouhodobé a velmi delikátní operace proti dobře vedeným drogovým gangům. Zdejší policisté (a samozřejmě i gangsteři!) jsou ale také jenom lidé, ne vždy schopní a ne vždy pracovití, s vlastními problémy, nemluvě o potížích, které jim působí všudypřítomná byrokracie.

Postavy jsou fantasticky napsané i zahrané (při všem tom syrovém realismu jsou dialogy navíc velmi často i překvapivě vtipné), pomalý scénář je nepředvídatelný a donutí vás přemýšlet - jestliže se někdy televizi podařilo způsobem vyprávění přiblížit knize, pak právě tady. The Wire je zkrátka jiný a já se nebojím ho označit za nejlepší policejní drama v historii televize. "Love or hate", tak nějak to možná na HBO funguje - šéfové téhle stanice si uvědomili, že se nepotřebují se vším zavděčit všem. Jejich divákům totiž často stačí zamilovat si jeden seriál. A ať už jde o Sex ve městě nebo právě The Wire, je to pro ně natolik zásadní zážitek, že si stanici rádi předplatí. A spokojeni jsou všichni.

PS: Výše zmíněný autorský tým se po uzavření The Wire pustil do dalšího televizního dramatu - sedmidílná minisérie Generation Kill se věnuje Irácké válce a právě v těchto týdnech probíhá její premiéra (odvysílány zatím byly tři díly). Nechci předbíhat, ale HBO opět nezklamalo...