Retro poklad #5: Mad TV
Psal se rok 1991. Třetí rozměr byl ještě na houbách a věřte nebo ne, klidně bych se do té doby vrátil. Vládla Amiga a na ní třeba střílečky (Turrican nebo Gods) nebo dungeony (Eye of the Beholder). O svůj díl koláče popularity se hlásily i adventury (o rok dříve vyšel první Monkey Island), hry logické (Lemmings zrovna bořili prodejní rekordy) a nesměle vystrkovaly růžky také strategie. A právě o jednom ?strategickém? kousku bude už pátý díl vzpomínek na mé oblíbené hry let minulých. Ještě v roce 1990 sice vyšla seriózní válečná strategie Powermonger a jedna z prvních ?tycoonovek? Railroad Tycoon, já však beznadějně podlehl až Mad TV. Hře, která se ve své době stala populární, ale byla rychle zapomenuta, přestože má v mnohém co nabídnout i dnes a řada jejích předností by si zasloužila pozornost současných vývojářů.
Za projektem stojí Rainbow Arts, kteří se proslavili řadou jiných her (Turrican, Great Giana Sisters) a s manažerskými strategiemi věru moc zkušeností neměli. Přesto to vyšlo. Mad TV je "simulátor televize". Hra tycoonového typu, kde je vaším úkolem sestavovat televizní program (z nakoupených filmů, reportáží, vlastních seriálů atd.) a pochopitelně je obalovat reklamními spoty. Přitom všem samozřejmě pozorně analyzujete koláče sledovanosti a stav bankovního konta, ale úkolem tu překvapivě není stát se největší stanicí v zemi nebo na světě. Místo toho se v roli programového ředitele Archieho snažíte získat srdce blondýny Betty. Je to ujeté, ale takové už tehdy byly hry (názorem na absenci humoru v současných hrách už vás fakt znovu obtěžovat nehodlám). Dodnes si živě vzpomínám na fantastickou hudbu a stylovou VGA grafiku (hrál jsem PC verzi), kde jste ve spodní části obrazovky neustále viděli na jedné straně obrazovku s vysílaným pořadem a na straně druhé gauč, jehož "obsazenost" značila úspěšnost vysílání. Mimochodem, možná se pletu, ale tento typ her byl tehdy hodně populární v Německu, odkud koneckonců pocházeli Rainbow Arts.
Hra to nebyla snadná (spíše naopak), ale herní principy byly poměrně jednoduché. Nevím jak vy, ale já s nadšením vzpomínám na staré tycoonovské hry (a neplatí to jen pro tento žánr), kde jsem nemusel ovládat každý zbytečný detail, ale mohl se soustředit na pár nejzábavnějších funkcí. Nepochybuji, že by v dnešní verzi Mad TV bylo možné zaměstnávat kameramany, volit moderátory zpráv, rozšiřovat dosah o další vysílače, provozovat teleshopping a stěžovat si u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na nefér chování konkurence, ale znamenalo by to větší zábavu? Neřekl bych. Asi to tak necítí zdaleka všichni - vždyť si statisíce hráčů užívají Football Manager, desítky minut se připravují na jediný zápas a já přitom se slzou v oku vzpomínám na fotbalové manažery 90. let, kdy jsem se "povrchně" postaral o stadion, peníze a tým a stihl celou sezónu za dvě hodiny.
Ale zpátky. Mad TV se o pět let později dočkalo pokračování. Nikdy se mi ho nepodařilo sehnat (údajně prý vyšlo jen v němčině), ale různé internetové zdroje hovoří o bídné kvalitě. Do série ještě patří Mad News, o kterém už netuším vůbec nic. Více si o prvním Mad TV (mj. o jeho herních principech a charakteristickém humoru) můžete v češtině přečíst na Best Old Games, stáhnout ho lze (tuším že legálně, byl uvolněn jako freeware) tamtéž a bez problému ho pod Windows zprovozníte s Dosboxem.
Většinový hráč by už možná podobnou hru nezkousl, ale model Mad TV je podle mého názoru jako ušitý pro indie vývojáře. Ne, že by si toho nikdo nevšiml a Mad TV nemělo své nástupce - budgetový projekt TV Tycoon od eGames má ale opravdu spartánskou grafiku a hodnocení jsou bídná. U remaků už je to lepší - jeden je sice podle všeho po smrti, TV Giant však vypadá k světu, i když jej němečtí vývojáři vyvíjejí hodně pozvolna a zatím není k dispozici příliš hratelná verze. Snad se jednou dočkáme!