Jan Modrák: Osobní deník (nejen) o videohrách

Všeobecné | Středa 22.05.2013, 09:11

Mých pár centů k Xbox One

Nebudu zastírat, že Xbox 360 není mojí preferovanou konzolí. Dokonce bez mučení přiznám, že ho používám ve srovnání s konzolemi Sony a Nintenda zdaleka nejméně a poté, co Microsoft ostudně obětoval slibně rozjetou službu Live Arcade na úkor příjmů z reklamy na Dashboardu, jsem konzoli v posledním roce zapnul spíše sporadicky. Přesto jsem byl zvědavý, s čím Microsoft přijde - u Xboxu 360 pár věcí (Xbox Live, gamepad...) zvládl velmi dobře a jeho koncept zábavního multimediálního centra a jakéhosi srdce obýváku, byl svým způsobem okouzlující. Konzervativního hráče ze staré školy sice tak trochu štve, protože znamená odklon od her, které jsou přece tím, o co nám jde až v první řadě. Český uživatel má zase problém celý koncept reálně využít, protože tu ani klíčové služby a funkce nejsou dostupné. Přesto je to něco, co má do budoucna ohromný potenciál a bylo zajímavé sledovat, jak celý koncept Microsoft posune v další generaci.

Xbox One v tomto směru nezklamal. Je otázkou (a nemyslím to vůbec zle), jestli ho můžeme ještě nazývat herní konzolí. Viz jeho strohý design. Jako multimediální centrum nabídne úžasné věci - ovládání hlasem podle všeho funguje spolehlivě, všechno bylo neskutečně svižné, konkrétní možnosti pozoruhodné. Otázka je, jak bude ovládání hlasem fungovat ve skutečnosti a s českou výslovností (viz příklad Siri, která je pro mě nepoužitelná), zda budu moci všechno spolehlivě ovládat na gamepadu nebo nějakém dálkovém ovladači (asi jsem staromódní, ale tak to prostě chci) a především zda bude alespoň zlomek funkcí fungovat i z České republiky (bude možná vyslovit příkaz "watch čétédvacetčtyři"?) To jsou relevantní otázky a já jsem spíše skeptik. Budoucnost zábavy? Možná v Los Angeles, ale u mě ve Vršovicích je všechno trochu jinak...

Jsem hráč! A pokud jde o hry, včerejší prezentace mě dost zklamala, obzvláště ve srovnání s odhalením PlayStation 4. Prezentace EA Sports byla nezajímavá, Call of Duty: Ghosts vypadá nabušeně, ale hra to bude při vší úctě fádní a teaser Quantum Break mi přišel až směšně neohrabaný v kombinaci nezajímavých live action záběrů a neurčité in-game scény. Forza Motorsport 5 z Prahy nadchla, ale tenhle typ závodních her mě nijak neláká, takže za zásadní považuju příslib 15 exkluzivních her v prvním roce a konstatování, že má Microsoft ve vývoji více her než kdy dřív. Zní to dobře, proč ne, ale jak říká můj dobrý kamarád, "ukázaná platí". Po E3 snad budeme chytřejší, ale byl bych hodně překvapený, kdyby Microsoft v exkluzivních hrách dokázal trumfnout Sony a Nintendo.

A pak tu jsou nejrůznější drobnosti a střípky, které se daly vyčíst mezi řádky z vyjádření zástupců Microsoftu nebo i novinářů na Twitteru. Skvělý článek vydali už v průběhu tiskové konference na Wired a padl tu i záměr zpoplatnit použití hry z druhé ruky. Shrnutí najdete na PA Reportu - v zásadě jde o to, že pokud si koupíte použitou hru, zaplatíte nespecifikovaný poplatek. To je velmi odvážná až revoluční funkce a není divu, že kolem ní Microsoft chodí po špičkách a zdráhá se cokoliv specifikovat. Nezapomínejme, že tohle je věc u nás málo medializovaná, ale v rámci herní branže naprosto klíčová. Vydavatelé trh her z druhé ruky nemají v lásce a tvrdí, že díky němu přichází o nemalé příjmy a že kvůli nim musí být hry tak drahé, jak drahé jsou. Zlevní tedy u Xbox One? Uvidíme, ale asi všichni tušíme.

Takže tak. Jde o hodně, nikdo nechce odhalit všechny trumfy počínaje cenou přes datum premiéry až po detailní parametry konzole i služby. V posledních generacích konzolí jsem si díky svému zaměstnání mohl dovolit luxus vlastnit všechny konzole, teď už si nejspíš z PS4 a XO vyberu jen jednu. Jak už jsem psal, po E3 snad budeme chytřejší, Xbox One si mě ale zatím nezískal.

Update: Mnohé objasňuje rozhovor Eurogameru s Philem Harrisonem. Potvrdil, že hru na Xbox One nebudete moci půjčit kamarádovi.