Jan Modrák: Osobní deník (nejen) o videohrách

Všeobecné | Čtvrtek 16.05.2013, 19:43

Dohráno: Mario and Donkey Kong

Mario vs. Donkey Kong je série logických her, která se teď z GBA dostala přes DS až na 3DS. V názvu podle všeho už pátého dílu (o předchozím jsem tu nepsal, ale o těch ještě starších si můžete přečíst tady, tady a tady) se „vs“ celkem nenápadně změnilo na „and“, daleko zásadnější změna ale nastala v hratelnosti. Místo „lemmingovské“ puzzle zápletky a klasického plošinovkového pohledu se herní mechanika zcela změnila - nyní herní pole sledujete shora a umisťujete do něj dlaždice s cestičkami.

Hned na první pohled to připomíná Pipe Manii, ale vtip je v tom, že tu jednoduchý koncept Nintendo velmi záhy a dost usilovně ochucuje nejrůznějšími druhy pastí, překážek a vychytávek. Pružina vás přehodí přes jedno políčko, Kong přes dvě, zatáčku můžete přepínat do čtyřech různých tvarů, uzavřený okruh cestiček vám přidá časový bonus, potrubí vás teleportuje, a tak dále a tak dále. Aby toho nebylo málo, Minis on the Move (tak zní podtitul posledního dílu) má čtyři hlavní nezávislé režimy, přičemž se každý hraje trochu jinak. V jednom třeba různé tvary dlaždic“ padají náhodně a vy je musíte velmi rychle umisťovat, v jiném jen prohazujete již rozestavěné dlaždice.

Celkem má nový díl přes 180 úrovní (minihry nepočítám, ty jsou tu fakt jen do počtu - jen jsem si je vyzkoušel, příliš mě nezaujaly) a je to směs úctyhodně rozmanitá (byť občas taky trochu nevyvážená). Pral jsem se s nimi zhruba pět hodin, což je na stahovatelný titul poměrně adekvátní hodnota, ale pokud se rozhodnete splnit úkol kompletně a před vchodem do exitu budete chtít sebrat všechny tři artefakty, určitě počítejte s minimálně dvojnásobnou dobou a taky solidním bolehlavem.

Mario and Donkey Kong je ke koupi výhradně na eShopu, stojí 250 korun a rozhodně se mezi velkými hrami na 3DS neztratí. Mě tento tip logických her vyloženě sedí, takže za mě spokojenost.