Jan Modrák: Osobní deník (nejen) o videohrách

Všeobecné | Čtvrtek 30.06.2011, 17:13

Herní média na iPadu

Po pár týdnech s iPadem mám zaplněné tři stránky aplikací, které více či méně pravidelně používám - řada z nich souvisí s hrami, takže možná nebude od věci je doporučit případným dalším majitelům iPadu a koneckonců i všem ostatním. Většina těchto služeb je v té či oné formě dostupná i pro jiné platformy (případně i v obyčejné webové verze), takže může být následující text užitečný prakticky pro kohokoliv. Samotné hry si nechám až na jindy, v téhle části se zaměřím spíše na aplikace s hrami tak či onak související, převážně tedy tabletové verze časopisů nebo webů.

Zinio - (web / iTunes / cena různá) Velmi dobře známá platforma pro elektronickou distribuci papírových časopisů. Herních magazínů tu najdete poměrně dost, za zmínku stojí hlavně ty britské od Future Publishing. Špičkový je Edge a PC Gamer, slušné jsou i PSM3 a NGamer, oba však cíleny poněkud fanboyovsky. Výhodou zdejšího předplatného je jednoznačně cena - neplatíte poštovné, předplatné získáte za lokální cenu (pozor, do dnešnka navíc ve slevě, Edge na rok za extrémně výhodných 500 korun!) a na iPad (ale také iPhone, Android nebo i PC) vám přijde okamžitě. Osobně Edge dobírám ještě v papírové verzi, ale jakmile mi vyprší, využiju výhodné ceny na Ziniu - je minimálně čtyřikrát levenější.

Retro Gamer - (web / iTunes / jedno číslo $5, roční předplatné $43) Další platformou distribuce časopisů je Pixel Mags, tady pro změnu najdete (mimo spousty jiných) všechny magazíny britského vydavatelství Imagine Publishing. Specifikem je fakt, že pro každý časopis existuje speciální aplikace, což s sebou přináší jednu drobnou výhodu - první číslo (při stažení aplikace) stojí pouze dva dolary a teprve za další čísla platíte běžnou cenu pěti dolarů. Jasným tipem je předplatné Retro Gameru. Ten už sice po šesti letech vycházení trochu ztratil dech (resp. už byly nejlepší náměty na články využity), pravověrní pamětníci by si jej ale neměli nechat ujít, stále tu jsou totiž skvělá témata a rozhovory. Za úvahu stojí i GamesTM (před lety zajímavá konkurence Edge, teď už zřetelně pozadu - kupuju ale jednotlivá čísla, která mě zaujmou obsahem) a vedle několika neoficiálních PS3 či X360 magazínů třeba i Indie Game Mag.

EGM Digital - (web / iTunes / zdarma) Když slavný herní časopis Electronic Gaming Monthly v roce 2009 po dvaceti letech skončil, rozhodl se jeho původní zakladatel Steve Harris odkoupit práva a pustit se do jeho vydávání na vlastní pěst. Proces oživení stále probíhá - tištěný časopis už vychází nějaký čas, před pár týdny navíc byla spuštěna iPadová verze vycházející bezplatně v týdenním intervalu (vždy v úterý). Ta je vcelku krátká (50 stran), ale zato hodně interaktivní - různé stránky obsahují videa, hudbu, hlasové nahrávky a nejrůznější další promakané prvky, které znáte třeba z Wired (k dispozici je i ve webové verzi). Obsah není nijak světoborný, ale deset až dvacet minut týdně si tu počtete - exkluzivního obsahu je tu sice pomálu, ale stručný formát preview a recenzí mi osobně vyhovuje a občas je tu zajímavá analýza nebo rozhovor (třeba když Tim Willits hovoří o starých hrách id Software - klepnete na screenshot a posloucháte zhruba minutovou zvukovou nahrávku). Ekonomický model ještě není zcela dořešen, v přípravě je prý vylepšená digitální verze tištěného časopisu za dolar, chystá se i něco pro iPhone (další plány viz Twitter).

MCV - (web / iTunes / zdarma) Britský týdeník pro herní byznys, zejména pro tamní retail, tedy herní obchody a distributory, v menší míře média a vydavatele, v ještě menší míře vývojáře. Nové číslo vychází každý pátek, obsah je okamžitě dostupný na internetu (dost hnusném) i ve stahovatelném PDF. Pokud jde o zpravodajství jako takové, nenajdete tu nic, co byste už o pár dní dřív nečetli na GI.Biz nebo kdejakém herním serveru - hodnotné jsou ale drby (například o plánovaném zlevnění konzole nebo termínu uvedení nového hardwaru atp.), rozhovory s bossy herní branže, analýzy trhu a podobně. Ač jde tedy v podstatě jen o prohlížení PDF (souběžně nabízený video obsah nestojí za zmínku), MCV rozhodně doporučuju.

The Final Hours of Portal 2 - (web / iTunes / $2) Aplikace podle mého gusta! Geoff Keighley napsal čtivý příběh o vývoji Portalu 2 se spoustou zákulisních informací z Valve, místo textového formátu vše ovšem zpracoval velmi poutavou interaktivní formou. Doporučuji koupit až po dohrání hry, vedle verze pro iPad lze stejnou aplikaci pořídit i na PC přes Steam. Za dva dolary to rozhodně stojí (zaplatil bych třeba i šest) a moc bych si přál, aby podobných aplikací vznikalo víc.

Ostatní
- Své vlastní (bezplatné) aplikace mají GameSpot a IGN, v obou případech jde o speciální interface pro iPad, kde si můžete přečíst veškerý obsah webových verzí. Ani jeden server nijak detailně nesleduji, takže aplikace používám sporadicky.
- Co bych naopak rozhodně používal pravidelně, je nějaká šikovná databáze návodů spojující přednosti textu (GameFaqs) a videa (YouTube). Ideálně zdarma, i když za exkluzivní a zajímavě prezentovaný obsah bych se přes kapsu plácnul. Když už něco hledám (a nemusí jít jen o zákys, často mě třeba zajímá, jak daleko ve hře jsem), nechce se mi přepínat do browseru. LevelUp a hlavně StrategyFeed od Brady Games ovšem mají dost mizerný koncept, takže čekám dál. Mimochodem, ony klasické návodové knihy Prima ani Brady (s výjimkou čerstvého L.A. Noire, že by se blýskalo na lepší časy?) na iPadu nemají.
- Solidní (a znovu bezplatnou) iPad aplikaci má web Machinima, který se zabývá tvorbou video obsahu. Hlavní lákadlo spočívá v jejich vlastních show jako je Inside Gaming Daily nebo Headshot. Obsahově mi moc k srdci nepřirostly, ale aplikace je navržená dobře. Škoda, že neexistuje podobná aplikace, kde bych si mohl pohodlně prohlédnout všechny nové trailery - zdejší Trailer Vault je mé představě asi nejblíže, k dokonalosti má ale daleko.
- OnLive Viewer je pěkná, ale nepříliš užitečná aplikace, v které můžete pozorovat jiné hráče, jak hrají. Což je nuda. Viewer navíc nefunguje z české IP adresy, sám jsem si jí vyzkoušel jen díky VPNku.
- @Gamer je časopis, který vydává pro své zákazníky americká síť obchodů Best Buy. S Game Informerem (ten vydává GameStop) se kvalitou nedá srovnávat, ale to není ten hlavní problém - na iPadu je k dispozici jen krátké ukázkové číslo. Až tu budou nabízet úplná aktuální vydání a pokud možno vylepší ovládání, nebude to marné.
- A na závěr něco z trochu jiného soudku. Podobných aplikací je nejspíš dost, já používám AppShopper - můžete tu sledovat aktuální zlevněné aplikace (tedy i hry) a označit si libovolnou aplikaci (tedy i hru) pro časy budoucí. AppShopper vám dá echo kdykoliv se cena změní.

Uteklo mi něco?