Časopis Score si ve svém nejnovějším čísle (60.) dal za cíl zvolit nejlepších 50 her všech dob (pakliže Scor nemáte, za tímto článkem následuje přepsaný žebříček). Dalo se čekat, že výsledek vzbudí rozruch a protesty, těžko si lze představit podobný žebříček, který by tak neučinil, i mne samotného však ohromily některé nejasnosti. Proto koneckonců tato úvaha ...
Pustit se do podobného žebříčku není legrace, Score však není zdaleka první. K ostatním pokusům se samozřejmě ještě vrátím, nyní vzhůru do vosího hnízda. Asi nejvíce mne překvapilo zařazení všech počítačových platform, tedy Amigy a 8-bitů. Patnáct let staré hry se se současnými projekty srovnávají jen velmi těžko. Právě toto však není hlavní problém žebříčku Score - s tím se vyrovnali celkem obstojně, i když spousta her chybí - z 8-bitů třeba Manic Miner nebo Dizzy, z Amigy např. Lotus Esprit nebo Turrican a obecně postrádám geniální Tetris. O tom však tento článek není, já mám spíše výhrady k pořadí PC her, především některých konkrétních.
Z žebříčku je zřejmý vkus současné redakce, který jednoznačně tíhne k RPG žánru, což je zřejmé nejen na stupních vítězů které jsou jím plně obsazeny, ale i na prvních patnácti stupních, kde je RPG her sedm, adventury, strategie a akce po dvou a sport a simulátor po jednom. Proto není divu, že jsou v padesátce pouhé tři 3D akce - Terminator: Future Shock na místě čtrnáctém, série Tomb Raider na dvacátém prvním a Doom na místě 32. A tím se konečně dostáváme k jádru pudla.
Já sám se mám za člověka, který se dokáže alespoň pokusit o objektivitu, což dle mého názoru chybí tvůrcům tohoto žebříčku. Chápu lidi, kteří hrají RPG a považují Final Fantasy VII za nejlepší hru všech dob, chápu stratégy, kteří za ní považují Civilizaci (která byla mimochodem také dosti zříznuta) nebo Dunu 2, chápu sportovce, kteří jsou schopni položit život za nejnovější díl NHL a chápu „dobrodruhy", kteří uctívají Monkey Islanda. Při vší úctě k oněm tisícovkám her, které kdy byly vytvořeny mne však napadá jen osm titulů které bych v podobném žebříčku strpěl před Doomem. Tetris, System Shock, Civilization, Dune 2, Elite, Indiana Jones and the Fate of Atlantis, X-Wing a TIE Fighter a Dungeon Master.
Abyste mi rozuměli, žádná z těchto her mne nikdy nebavila tak jako Doom, nebo alespoň ne tak dlouho jako Doom, ale má-li jít o „nejlepší hry našeho a vašeho života", tedy života tisíců čtenářů Score, těžko mohu do čela postavit Doom, na druhé místo Quake a na třetí Wolfensteina 3D jak bych si to představoval. Někomu se jako mně Doom líbil třeba Duke Nukem 3D, někomu zase zmíněná Civilizace nebo Elite. Bohužel, přesně tak jak se nemá to udělala redakce Score. Všimněte si, že jsem zatím neřekl a ani neřeknu jediné slovo námitek na to, že v žebříčku není Quake, tedy hra, která je bezesporu revoluční a kvalitní, rozhodně však ne tak masově úspěšná a revoluční jako padesátka, která by se dala vymyslet. Lidé, kterým se líbí jí zpravidla obětují dlouhé měsíce a roky svého herního života, je však sporné zda jí do podobného projektu zařadit. Já bych jí tam samozřejmě dal, u Doomu je však i 32. příčka obrovským rouháním.
Můžete hry hodnotit jak chcete a stejně vám vyjde Doom mezi nejlepší. Revolučnost a přínos? Doom - zavedl multiplayer (deathmatch), editovatelnost a rozšiřovatelnost a v podstatě nastolil směr dalšímu rozvoji 3D akcí. Zábava a hratelnost? Nenechte se vysmát - o genialitě deathmatche není sporu a že byl single-player slabý (opět vybírám z popisu ve Score)? Autor patrně zapomněl ve kterém roce žije - to co ve své době předvedl Doom je něco, čemu může i letošní Half-Life přihlížet z uctivou poklonou. Konec, howgh, nebudu se rozčilovat - nemá smysl něco namítat. Myslím, že si to každý přebere jak chce a i soudný fanda RPG pochopí, že jeho oblíbený časopis tentokrát šlápl o kus vedle do pořádně velkého lejna. Crusader: No Remorse na místě pátém? Under a Killing Moon v první dvacítce? Tomb Raider se tam dostal? Sim City 2000 až na samotném konci?
Na závěr slíbený pohled na ostatní pokusy, které ve svém archivu eviduji a které dokáží, že ve svém názoru zřejmě nejsem tak docela sám. Americké časopisy s podobným tématem přichází s železnou pravidelností takřka každý rok, takže zdrojů je hodně, já vybral jen dva - americký PC Gamer a internetový Gamecenter. Oba jsou dva roky staré, ale to nemá valný vliv, ostatně - pokud máte k dispozici něco čerstvějšího, přesvědčte se sami, že se toho zas tak moc nezměnilo.
Americký PC Gamer
10. AH-64D Longbow
9. Links LS
8. Command+Conquer: Red Alert
7. X-COM: UFO Defense
6. Heroes of Might and Magic II
5. System Shock
4. Civilization II
3. WarCraft II
2. Doom
1. Tie-Fighter Collector´s CD-ROM
Gamecenter
10. X-COM: UFO Defense
9.Football Pro ´95
8. Ultima IV
7. X-Wing
6. Pirates
5. MechWarrior 2
4. SimCity
3. Warcraft 2
2. Doom
1. Civilization
Pro ty co Score 60 nemají:
50. Noctropolis
49. SimCity 2000
48. Steel Panthers
47. SWIV
46. Prince of Persia 1,2
45. The Tone Rebellion
44. Giana Sisters
43. Broken Sword
42. Warcraft 2
41. Heroes of Might & Magic
40. Hired Guns
39. Paradroid
38. Tir Na Nog
37. TFX
36. Lemmings
35. Battle Isle 2
34. Space Hulk
33. Transport Tycoon deluxe
32. Doom, Doom 2
31. Mechwarrior 2
30. UFO: Enemy Unknown
29. Powermonger
28. Xenon 2
27. F-29 Retaliator
26. Knight Lore
25. Aces over Europe
24. Warlords
23. Monkey Island 1,2
22. Civlization
21. série Tomb Raider
20. série Elite
19. Under a Killing Moon
18. TES: Daggerfall
17. Wing Commander
16. Gabriel Knight 2
15. Wizardry 7
14. Terminator: Future Shock
13. Populous 2
12. Ultima Underworld 1, 2
11. Final Fantasy 7
10. NHL 93
9. Quest for Glory 1
8. Diablo
7. Dune 2
6. X-Wing+TIE Fighter
5. Crusader: No Remorse
4. Indiana Jones and the Fate of Atlantis
3. Fallout
2. Dungeon Master & Chaos Strikes
Back
1. System Shock
Děkuji za pozornost. Budu rád, když mi napíšete svůj názor na tuto záležitost ...
Bludr
5.12.1998