Vsadím se, že ani teď, po přečtení názvu článku netušíte o co tu vlastně půjde. Pravda - je to trochu nekonkrétní název, ale přesto výstižný. Autoři počítačových her do svých programů kromě všudypřítomných cheatů a vzácných easter eggů (to je například ten notoricky známý Doom v Excelu, kterým se bavím polovinu pracovní doby:-) četné reference na jiné hry, na filmy nebo na různé události či věci. V 3d-akčních hrách se reference (více než v dosud dominujících adventurách) staly vděčnou zábavou všech programátorů a autorů map, takže prakticky neexistuje hra, kde bychom alespoň jednu referenci nenalezli. Některé nám nic neřeknou, některé jsou pro zasmání, některé nás donutí vzpomínat na časy minulé. Všechny nikdy nenajdeme, zpravidla nejsou jen tak napsána na zdi, ale alespoň ty co známe bychom si mohli připomenout ...

1.) DUKE NUKEM 3D

Djůk je opravdu neuvěřitelně proťat všemi druhy referencí a, proč to nepřiznat, mně se to líbí. Především z první epizody reference opradu přetékají, posuďte sami. Některé reference vycházejí ze samotných hlášek Duka - tak například "Come get some", Groovy" a "That's gotta hurt" jsou referencí k filmům Evil Dead 2 a Army of Darkness - Duke navíc používá stejně zabarvený tón, takže je to jasné jako facka ;-). Hláška "Kill me", kterou nás častují četné dívky uzavřené v nějaké slizké potvoře zase pochází z filmu Vetřelci.

E1M1

- Ihned v první úrovni je na záchodě ve zdi vyryto telefonní číslo 867-5309. O tomto tel. čísle se zpívá v písni "Jenny" od Tommyho Turtona. V textu písně se odehrával příběh muže, který uviděl na záchodě Jennyino číslo a začal jí obtěžovat.

- V době, kdy byl DN3d dokončován zrovna vrcholila causa O.J.Simpson. Vinen či nevinen? Velká tabule na náměstí se nás ptá stejně - "Innocent?". Odpověď najdeme později v úrovni E3L7 na zkrvavené ceduli "Guilty!" (ceduli najdete na pravé straně po otevření dvěří prvním klíčem úrovně).

E1M2

- O publicitě a zájmu veřejnosti na případu O.J.Simpsona svědčí i obrazovka v baru, na které běží slavná scéna, kdy policisté dopadli Simpsona.

E1M3

- V tajné msítnosti za kaplí najdete známé mrtvé tělo z Doomu. Duke ho dokonce okomentuje hláškou "Hmmm. That´s one Doomed space marine".

- Tato úroveň končí uvnitř ponorky, která se nazývá USS Dallas (viz. nápis zvenčí). To je reference k americkému filmu (knize) "The Hunt for Red October" kde se americká ponorka jmenuje právě USS Dallas.

- Ještě předtím se však musíte k této ponorce dostat. Cesta byla předmětem častých zákysů (vlastně prvních a jediných v úrovni), protože jste museli projít skrz plakát spoře oděné ženy v jedné z cel. Za tímto plakátem je vchod do krátké jeskyně, která je referencí k filmu a knize "The Shawshank Redemption" Stephena Kinga.

E1M5

- Na jednom z pilířů vedoucích k vesmírné lodi je vyrito znamení "Dopefish Lives". Dopefish je charakter, ktrý si odbyl premiéru v sérii Commander Keen, aby si později zahrál svoje role i v Doomu a Quaku (uvidíte dále). Jde o výmysl Toma Halla, přičemž jej zdárně rozšiřuje i Joe Siegler.

E2M1 

- kdo je ta krásná zpěvačka nevím, Petra Janů určitě ne, ale postavíte-li se k mikrofonu, Djuk zapěje "Born to be Wild", což je poměrně známá hitovka Steppenwolf (alespoň tuším), později znovuobjevená několika jinými kapelami (například i U2, viz. pražský koncert).

E2M3

- Podoba vesmírné stanice z této úrovně je některým z nás jaksi povědomá. Jde o přesnou repliku Enterprise ze seriálu Star Trek: The Next Generation. Po otevření tajné sekce na levé straně centrální místnosti Duke řekne "Hmm! Lokks like I have the con.".

E2M7

- v jedné, blžíe těžko specifikovatelné sekci úrovně je strž podobná té v Dark Forcesv jejíž blížkosti je tajný vstup s figurkou Luka zavěšeného za nohy ke stropu - Duke nás informuje "Now, this is a Force to be reckoned with" (The Empire Strikes Back).

E2M8

- V dolní části levelu najdete skalisko se železnou zdí. Zničte jej a vstupte dovnitř. Uslyšíte známý pěvecký sbor a pravoúhlý model - oboje z filmu 2001: A Space Odyssey, Vesmírná Odysea.

E3M4

- Jakmile vyjdete z tunelu, bude čelem k velké černé budově s nápisem "Quake site". Jde o repliku Texaského sídla id Software. Přiblížíte-li se, vyruší vás zemětřešení, které z budouvy vytvoří ruinu - "I ain´t afraida no Quake":-).

E3M8

- Vezměte si výtah v hoztelu a najděte bazén označený velkým "L". Vstupte do vodopádu a budete teleportováni do tajné místnosti. Zde najdete kromě vtupu do tajného levelu "Freway" i známou osobu- Duke poznamenává "We meet again, Dr. Jones" (Indiana Jones).

E3M9

- V samotném závěru hry, na slavném "stadiónu", vyleťte s pomocí Jetpacu vzhůru k obloze. Spatříte vzducholoď nazvanou "Duf", což je reklama na Homerovo oblíbené pivo (jmenuje se ale Duff.

ATOMIC EDITION

- Několik úrovní z Atomic edice referuje pár filmů - hned po pár krocích v první úrovnis e setkáte s kazetovým magnetofonem, který vám po stisknutí odpoví "This tape will self-destruct in five second" a sktuečně - vybuchne. Stejně tak i jedna oblast této úrovně je podobná oné místnosti s centrálním počítačem CIA, do které se Tom Cruise tak efektně vloupal. I další úrovně obsahují četné reference, namátkou třeba "Area-51".

DUKE IT OUT IN D.C.

Tento datadisk je vlastne takovou referencí smou, drtivá většina úrovní je totiž sestavena dle skutečných prostor například sídla F.B.I., nebo památníku Vítězství (to ej takový ten vysoký sloup, snad se to tak jmenuje).

MAC VERSION 

Hned v úvodním levelu, Hollywood Holocaust, stiskněte při pohledu na plátno v kině kombinaci kláves "DN1984". Přehraje se slavná reklama Ridleyho Scotta na počítač Apple McIntosh z roku 1984. Mimochodem, je to reklama opravdu zajímavá, majitelé počítačů PC-kompatibilních jí mohou shlédnout například ZDE.
 

2.) WOLFENSTEIN 3D

- každá z epizod má jeden tajný level, do kterého se dostanete poněkud obtížněji, většinou přes tajnou zeď apod. Všechny tyto úrovně jsou buď přeplněny zlatem a poklady, nebo naopak přetékají nepřáteli a jsou téměř nehratelné. Tajná úroveň třetí epizody však simuluje 3D vzhled pac-mana. Klasicky probíháte zdmi, sbíráte zlato, které nahradilo originální žluté kuličky a ohrožují vás duchové.

- hlavní skladba Wolfensteinu je také známá jako "Horst Wessel Lied", což byla oficiální nacistická hymna. Další ze skladeb obsahuje pár not z hymny americké armády a v jedné je dále morseovkou zakódována zpráva (viz. zajímavost v sekci "Síň Slávy"). Také hudba v E1M9 je vlastně britskou hymnou "The God save the Queen".

3.) QUAKE

- Ve vstupu do obtížnosti "Nightmare!" vystřelte do čtvercového světla - budete informování, e "Well of Whishes awaits you in Crypt of Decay. Crypt of Decay je pak název úrovně E2M3. Zde se pak po průchodu chodbou s vrhači šipek otočte doleva dozadu. Je tam špatně osvětlená plošina a na ní quad damage. Skočte na ni (chce to trochu šikovnosti) a jděte dál po úzké římse podél zdi. Dojdete ke vchodu do jeskyně a na jejím konci je studna. Dole na vás čeká starý známý DopeFish.

- v Mission packu "Scourge of Armagon", v úrovni "The Crypt" (HIP2M4) jsou v jedné místnosti pod třemi kostrami uvedeny iniciály GB, SM a SB, třech head-managerů Apogee (Scott Miller, Steve Blackburn a George Broussard). Pomsta Ritual Entertainmentu byla sladká, i když se nechali slyšt, že jde o referenci na jejich tři oblíbené komiky, Steva Martina, George Burnse a Shortyho Bernsteina:-).

4.) DOOM

- poslední, 31. a 32. úroveň ("Wolfenstein" a "Groose") druhého dílu je přesnou kopií úrovní z Wolfensteinu. Namísto konečné úrovně z Wolfensteinu je zde sice Cyberdemon, ale jinak je to opravdu zrcadlová kopie. V závěru jedné z těchto úrovní (ach ta paměť) je místnost se čtyřmi pověšenými Commander Keeny.

5.) BLOOD

Blood je referencemi taktéž zaplněn (dokonce si myslím, že narozdíl od Duka se v tomto případě jedná o velmi důležitou věc, která značně zvyšuje zábavnost Bloodu, je to vlastě celá taková jedna velká parodie), ovšem já bohužel nejsem hororovým fandou, takže o moc z nich nevím. Uvítám proto vaši spolupráci - víte-li někdo o referenci k Bloodu (a vlastně jakékoliv zde zmíněné hře) která zde není uvedena, nenechávejte si jí pro sebe a majlujte.

- cheat "gbroussard" je samozřejmě referencí na šéfa 3dRealms - i když on to není cheat, neb vám vezme úplně všechno co máte, ponechá pouhé jedno procento a vidle na obranu :-). referencí na dědečka Dooma je zase cheat "mpkfa", kde je "id" nahrazeno zkratkou firmy Monolith Productions, která Blooda vytvořila.

- jedné z úrovní, začínající na velkém náměstí mezi domy (zaboha si nevzpomenu na číslo levelu, snad je to začáteční některé z epizod) je na zdi reklama "JO-JO The Idiot Circus Boy!". Jedná se o referenci k filmu Tommy Boy kde je v jedné scéně podobná reklama (kupodivu však nehraje ve filmu nějakou důležitou roli, prostě se tam jen mihne:-).

- další z úrovní (ach ta pamět) je zasazena přímo k jezeru, které je značně podobné známému "Crystal Lake" ze série Pátek Třináctého.

- V úrovni "The Overlooked Hotel" je v poměrně dobře dosažitelném místě k vidění zmrzlá sedící postava "Frozen Jack" se sekerou, cožnení samozřejmě nikdo jiný než Jack Nicholson z filmu The Shining. Však také úroveň začíná hláškou "Come out, come out, wherever you are!".

- "I live again" je z filmu Army of Darkness. Ze stejného filmu jsou i remote ridicule hlášky (podobně jako v Djukovi např. "Payback time" vyvolatelné funkčními klávesami) "Who wants some, who's next?!" a That'll teach ya!".

- Army of Darkness je vlastně třetí díl série Evil Dead, take jsme trochu přdběhli, protože již z dvojky pochází hláška "I'll swallow your soul".

- nářek zombies, ve kterém se jen těžko identifikuje spojení "More brains" je z filmu Return of the Living Dead.

6.) SHADOW WARRIOR

Shadow Warrior je skutečnou kopií Duke Nukema - stejně rozverně jako on přetéká referencemi. Ještě nejsem zdaleka na konci, takže jen to co jsem našel :-).

LEVEL20

- v jednom z velmi dobře schovaných zákoutí tohoto levelu je k vidění hromadný hrob. Neobsahuje nic jiného než čtyři mrtvé želvy. Ovšem ne ledaslaké - Teenage Mutant Ninja Turtles :-)

7.) QUAKE II

Unit 1 - Lost Station 

V Tajné úrovni prvního unitu je vehikl, který vás přesouvá mezi dvěma prostory. Na stanici #2 v prostoru, kde vehikl "parkuje" je na zdi malý panel s nic neříkajícím ornamentem. Pokud však "vláčkem" pojedete několikrát za sebou (údajně přibližně 13x), ttxtura se změní na Rubbera Duckyho (zde je screenshot), pravděpodobně známou to postavičku americké kultůry.

Unit 6 - Cooling Facility 

Dopefish je všude :-). Po zničení reaktoru v šestém unitu se na místo BogGunu vraťte do této úrovně. Zde je pak v jedné skulině pod vodou vchod do malého prostoru s trubkou, ktrou můžete rozstřelit a spatřit v ní Dopefiske (zde je screenshot)

8.) FILMY

Teď mne tak napadlo, že to často bývá i naopak - v některých filmech jsou reference na hry, takže pojďme i na ně, i když je jich zatím velmi málo ...

Sudden Death (Náhlá Smrt) - v tomto filmu s Van Dammem si teroristé krátí volnou chvilku u Doomu. Ten je zde v téměř přímém, přibližně dvousekundovém záběru, z něhož je patrné, že jde o level E1M1 z Doomu 1.

The Net (Síť) - původní zaměstnání Sandry Bullockové je batatester počítačových her. V jedné chvíli kromě telefonu vyřizuje pár pěšáků ve Wolfensteinu 3d. Jde pravděpodobně o Max verzi, protože grafika byla podstatně lepší než u PC.

Emergency (Pohotovost) - zde jen taková perlička - na podobné seriály se samozřejmě nedívám, ale onehdá jsem prošel kolem televize a doktoři se bavili co koupili svým dětem pod stromeček (zrovna si hráli na vánoce). Jeden z nich konstatoval něco o hračkářství a o tom, že syn nechce nic jiného než vévodu Nuka. O čem byla řeč je jasné, i když překladatel evidentně tápal :-). Stejný seriál ještě dříve v jedné epizodě obsahoval Dooma - hrál jej jeden z pacientů (bylo na chvíli vidět, jak se po úrovni prohání s motorovkou) a když se jej doktor zeptal co to dělá, překlad zněl "Hraju zkázu dvě" :-))

Zdaleka ne kompletní seznam vytvořen s pomocí četných faqů, časopisu Computer Gaming World,
několikerých recenzích na webu a také vlastní paměti.
Bludr